OGŁOSZENIE WYNIKÓW AUKCJI JDW NA POL-ECO W POZNANIU

Ogłoszenie wyników pierwszej otwartej aukcji Jednostek Dwutlenku Węgla (JDW) były jednym z najważniejszych punktów Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska. Już po raz 30. w Poznaniu promowano dobre praktyki i współprace z liderami z dziedziny ekologii i ochrony środowiska.

Pierwsza aukcja JDW została przeprowadzona w tym roku w połowie października na platformie aukcyjnej www.e-klimat.lasy.gov.pl. Spośród kilkunastu przedsiębiorstw, które podpisały listy intencyjne w sprawie współpracy z Lasami Państwowymi w ramach LGW najwięcej jednostek - 10 tys. kupiły ex aequo firmy: KGHM - Polska Miedź oraz Jastrzębska Spółka Węglowa. O 2 tys. mniej JDW kupił Budimex,  4,3 tys. jednostek nabyła Grupa Lotos a 2 tys. firma Energa S.A.

Zwycięzcom wręczono certyfikaty „Partner dla klimatu”- Zarząd JSW nie wahał się, żeby podjąć decyzję wspierającą inicjatywę Lasów Państwowych. Cieszymy się, że nasze wsparcie finansowe pozwoli na wzrost wartości środowiska naturalnego, w którym żyjemy oraz na inicjatywy w zakresie ochrony przyrody - podkreślił Jerzy Majchrzak, dyrektor Biura Ochrony Środowiska i Szkód Górniczych Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Przychody z aukcji w całości zostaną przeznaczone na cele wskazane przez poszczególnych nabywców z przedstawionej listy - są to działania związane z ochroną wybranych gatunków, wzbogaceniem różnorodności biologicznej, edukacją leśną czy turystyką w lasach. Za jakiś czas osoby prywatne również będą mogły zakupić dobrowolne cegiełki JDW, a tym samym wziąć udział w projekcie LGW.

Właśnie troska o czyste powietrze była istotnym zagadnieniem tegorocznych targów. Stąd też wspólne przesłanie Ministerstwa Środowiska i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, inicjatorów spotkań, konferencji oraz paneli dyskusyjnych „Czyste powietrze - w trosce o zdrowie, klimat i środowisko”. W tej tematyce znalazły się np. technologie związane z ochroną środowiska, wykrywanie zagrożeń, systemy zabezpieczeń środowiska naturalnego oraz eco-transport (transport miejski, elektro mobilność). To ostatnie zagadnienie było omawiane podczas debaty z udziałem Henryka Kowalczyka, ministra środowiska, Krzysztofa Tchórzewskiego, ministra energii oraz Kazimierza Kujdy, prezesa ZG NFOŚiGW. – Podczas spotkania ministrów środowiska UE, zapadła decyzja o zredukowaniu do 2025 r. emisji spalin o 15 proc. a do 2030 roku o 35 proc. Jednym z działań wspomagających ten proces jest zwiększenie działań na rzecz transportu elektrycznego - powiedział minister Kowalczyk. - Rozpoczynamy od komunikacji publicznej, naturalną koleją rzeczy, co może teraz jeszcze trudno sobie wyobrazić, będzie powszechnie dostępny samochód elektryczny. Najpierw konieczna jest rozbudowa infrastruktury stacji ładowania – dodał.

Minister Krzysztof Tchórzewski zapowiedział, że do końca 2020 r. w Polsce będzie 6 tys. samochodowych punktów ładowania usytuowanych na stacjach paliw, parkingach przyzakładowych, przy instytucjach publicznych. Minister zauważył, że na razie obecne propozycje aut napędzanych elektrycznie są produkcjami niesystemowymi, doraźnymi, dlatego trudno jeszcze mówić o ich powszechności, ale z czasem z pewnością się to zmieni. 
– Sądzę, że przy masowej produkcji za 5-8 lat po polskich drogach będzie jeździło około miliona samochodów elektrycznych. Dążymy do tego, aby w Polsce powstała marka samochodu elektrycznego – dodał minister.

W realizacje rządowej strategii odpowiedzialnego rozwoju wkomponowują się Lasy Państwowe, które już od kilkunastu miesięcy prowadzą projekt „Las energii”, realizowany m.in. poprzez pilotażowy zakup aut elektrycznych. Dyrektor generalny LP Andrzej Konieczny zaznaczył, że LP podejmują wszelkie działania pozwalające oszczędzać energię, a przez to chronić klimat, w tym m.in. rozwijają gospodarowanie odnawialnymi źródłami energii (OZE), stawiają na fotowoltaikę czy energię geotermalną. 
- Oczywiście LP to drewno, które również jest wpisane w strategię zrównoważonego rozwoju - mówił.

Przypomniał, że LP uczestniczą np. w budowie domów drewnianych. Dziś są to domy wykonywane przez najlepsze polskie firmy z drewna wysoko przetworzonego. - Pokazujemy to na przykładzie naszej infrastruktury, budujemy kancelarie leśniczego, siedziby nadleśnictw oraz centra edukacyjne. Promocja i magazynowanie w ten sposób drewna wiążącego dwutlenek węgla to też jest nasz bardzo silny wkład w ochronę klimatu - zaznaczył.

Podczas jednego z paneli, który się odbył z udziałem ministra środowiska Henryka Kowalczyka, dyrektora generalnego LP Andrzeja Koniecznego, wiceprezesa Zarządu NFOŚiGW Anny Król oraz prezesa Zarządu BOŚ S.A. Bogusława Białowąsa, dyskutowano m.in. na temat wsparcia tego rodzaju budownictwa od strony prawnej, materiałowej, promocji oraz finansowania.

Ważnym projektem rozwojowym realizowanym przez Lasy, co podkreślał dyrektor generalny LP, jest program tzw. Leśnych Gospodarstw Węglowych. To jeden z flagowych projektów realizowanych i finansowanych w całości przez Lasy Państwowe, będący odpowiedzią na postępujące zmiany klimatyczne. Łączna powierzchnia lasów nim objętych, zlokalizowanych na terenie 23 nadleśnictw wynosi 12 tys. ha. Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie zdolności lasów do pochłaniania dwutlenku węgla, najważniejszego gazu odpowiedzialnego za tzw. efekt cieplarniany. Działania leśników będą obejmowały m.in. zalesianie gruntów, wprowadzanie podszytu i drugiego piętra, stosowanie sposobów odnowienia lasu i prac pielęgnacyjnych ograniczających emisję węgla z gleby, wykorzystanie do tego celu gatunków o większej naturalnej zdolności pochłaniania gazu. 
Naukowcy oceniają, że na objętych programem LGW obszarach lasy w ciągu 30 lat dodatkowo pochłoną o jeden milion ton dwutlenku węgla więcej. Lasy Państwowe mierzalne rezultaty projektu poddają sprzedaży w postaci liczonych w tonach tzw. Jednostek Dwutlenku Węgla (JDW) pochłoniętych dodatkowo przez LGW.

 

Źródło: Lasy Państwowe