Jak zielonogórscy leśnicy promują projekt LGW?

Podczas imprez organizowanych przez leśników RDLP w Zielonej Górze, lub z ich udziałem, nie mogło zabraknąć promocji projektu Leśne Gospodarstwa Węglowe.

Naszym innowacyjnym pomysłem jest połączenie promocji projektu z edukacją społeczeństwa w zakresie surowca jakim jest drewno - naturalny magazyn węgla. W edukacji uczymy też rozpoznawania gatunków drzew - pochłaniacza CO2. W edukacji skutecznie wykorzystywana jest gra Super Surowiec (link http://www.supersurowiec.pl/), autorstwa Ilony Mrowińskiej - liderki edukacji leśnej z Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich (LKP Bory Lubuskie).

Celem gry jest porównanie i ocena różnych surowców wykorzystywanych przez człowieka w życiu codziennym i gospodarce, oraz przedstawienie walorów drewna jako surowca uniwersalnego, przyjaznego dla środowiska naturalnego i zdrowia człowieka.

7-9 września 2018 r. Targi Eko-Las w Mostkach koło Świebodzina

Innowacje w branży leśnej, naukowe panele dyskusyjne, leśna edukacja i historia, czy też atrakcje sportowe to tylko szczypta oferty programowej tegorocznych targów EKO-LAS organizowanych przez Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Wydarzenie, odbywające się w Mostkach k. Świebodzina, wzbudzało zainteresowanie pośród 6,5 tys. osób zwiedzających Targi EKO-LAS. Na stoisku Lasów Państwowych przegotowanych przez RDLP w Zielonej Górze we współpracy z Nadleśnictwem Świebodzin prowadzona była edukacja m.in. na temat projektu LGW. Temat wzbudzał wielkie zainteresowanie wśród odwiedzających nasze stoisko. 

        fot. Ewelina Fabiańczyk 

 

 

9 września 2018 r. Patriotyczno-ekologiczna akcja „100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski 1918-2018” w Zielonej Górze

Akcja zorganizowana przez WFOŚiGW w Zielonej Górze we współpracy z zielonogórskimi leśnikami spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców winnego grodu. Aby otrzymać jubileuszową sadzonkę ze specjalnym certyfikatem, wystarczyło przynieść w wyznaczone miejsce surowce wtórne: plastikowe butelki PET, puszki aluminiowe lub zużyte baterie. W akcji uczestniczyli leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze oraz Nadleśnictwa Sulechów, którzy doradzali przybyłym mieszkańcom miasta i okolic, jak dostosować wymagania ekologiczne drzew do potencjalnych miejsc ich sadzenia. Promowano również jeden ze sztandarowych projektów Lasów Państwowych „Leśne Gospodarstwa Węglowe”, tłumacząc m.in. pozytywny wpływ sadzenia  drzew na redukcję nadmiernej ilości dwutlenku węgla w powietrzu, które to zjawisko stało się problemem współczesnej cywilizacji.

                           fot. Anna Niemiec 

 

18 sierpnia 2018 r. Bytnica

Nadleśnictwo Bytnica to jedno z 3 nadleśnictw zielonogórskiej dyrekcji, na terenie którego realizowany jest projekt LGW.

W sobotę 18 sierpnia br. w Bytnicy odbył się XI Festiwal Kultury Łowieckiej. W programie uroczystości zaprezentowano m.in. rasy psów myśliwskich. Byli też sokolnicy z Technikum Leśnego w Rogozińcu, którzy przyjechali z pustułką i myszołowem.
Atrakcją okazał się pokaz wabienia zwierzyny i koncert na rogach myśliwskich.
Na koneserów smaków dziczyzny, na licznych stoiskach czekały wyroby z kuchni myśliwskiej, domowe ciasta oraz regionalne specjały. Najmłodsi uczestniczyli w grach, zabawach i konkursach przyrodniczych.
W "Leśnej Osadzie" Nadleśnictwa Bytnica, goście festiwalu mieli okazję uczestniczyć w ciekawych grach i zabawach dotyczących gospodarki leśnej. Ponadto była to również okazja do poznania walorów drewna - super surowca, który od zawsze towarzyszy nam w życiu codziennym. Leśnicy prowadząc gry edukacyjne informowali gości "Leśnej Osady" o projekcie rozwojowym  "Leśne Gospodarstwa Węglowe", którego celem głównym jest ochrona klimatu!

W promocji niezwykle przydatne okazały się drewniane kostki, które zachwyciły również redaktorów Radia Zachód obecnych na festynie. Skuteczna edukacja poszła więc i w eter.

               fot. Ewelina Fabiańczyk 

 

1 – 2 września 2018 r. Czempiń

Rzecznik zielonogórskich leśników dr inż. Ewelina Fabiańczyk zawiozła kaganek oświaty do stacji badawczej PZŁ w Czempiniu, na pierwsze warsztaty z przyszłymi koordynatorami programu edukacyjno-przyrodniczego Polskiego Związku Łowieckiego. W zajęciach, które odbyły się w pierwszy weekend września w Czempiniu, wzięło udział 39 osób z całej Polski, które dzięki Ewelinie – leśniczce i myśliwej - dowiedziały się o projekcie LGW. Zainteresowanie tematyką ochrony klimatu i współpracą z Lasami Państwowymi na tej płaszczyźnie było duże.

           fot. Ewelina Fabiańczyk 

31 października 2018 r. Audycja w radio zachód z cyklu Miedzy nami zwierzętami przygotowana przez redaktor Małgorzatę Nabel-Dybaś.

„Słysząc o Leśnych Gospodarstwach Węglowych można mieć mieszane uczucia. Już tyle wiemy o złych dla środowiska skutkach palenia węglem, że każde działanie służące ograniczeniu wprowadzania do atmosfery trujących substancji jest koniecznością niż modą.

Jednak nazwa projektu jest myląca, bo w rzeczywistości leśnicy odkryli co zrobić, żeby jeszcze bardziej oczyścić powietrze z trującego dwutlenku węgla, którego nadmierna emisja wpływa na zmiany klimatyczne”.

O projekcie zwanym Leśne Gospodarstwa Węglowe opowiadają Nadleśniczy Piotr Niemiec i jego zastępca Dawid Kłap z Nadleśnictwa Bytnica.

 

Autor: Anna Niemiec, RDLP Zielona Góra