Badania w LGW

Eksperci kontrolują powierzchnie badawcze  

W ciągu zaledwie kilku miesięcy tego roku pracownicy Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL) wykonali pomiary 20 powierzchni badawczych. Prace te są prowadzone w ramach projektu Leśne Gospodarstwa Węglowe.

Eksperci z BULiGL  pobrali materiał przeznaczony do badań laboratoryjnych  z powierzchni znajdujących się na terenie całej Polski. Te specjalnie wyznaczone obszary to tzw. wariant kontrolny, czyli drzewostany, w których brak dolnych warstw roślinności drzewiastej. Odpowiadają one lasom, gdzie nie wykonywano żadnych prac wpływających na  zwiększeniem akumulacji CO2, a które można byłoby zaliczyć do działań dodatkowych. Wspominane wcześniej powierzchnie będą służyć jako referencja do drzewostanów, w których realizowane są działania. Powierzchnie wchodzące w skład LGW mają tzw. powierzchnię referencyjną. To bliźniaczy las, w którym nie wykonuje się takich zabiegów, dzięki temu  będzie można określić różnice w akumulacji CO2.

Materiał pobrany z 20 powierzchni już został wysłany do laboratoriów i obecnie jest badany. Badania te są bardzo złożonym procesem, gdyż BULiGL pobiera próbki ze wszystkich warstw lasu – zaczynając od gleby, przez korzenie, ściółkę leśną, martwe drewno, krążki pochodzące z drzew żywych, na liściach kończąc.

Wyzwanie, przed którym niebawem będzie musiało stanąć konsorcjum badawcze, to wybór kolejnego wariantu powierzchni testowych. Mają to być drzewostany, w których znajdują się już dolne warstwy lasu np. podszyty w różnym wieku. Te specjalnie wytypowane obszary powinny zilustrować efekt działań dodatkowych osiągniętych za rok, pięć czy nawet 30 lat od ich wykonania.

Pobranie materiału, to nie pierwsze prace wykonane przez BULiGL. Podczas  wcześniejszych czynności prowadzonych w wydzieleniach LGW, czyli fragmentach lasów, w których zaplanowane są działania dodatkowe, stworzono tzw. rozszerzony opis taksacyjny. Jest to olbrzymi zbiór informacji o każdym fragmencie lasu, w którym realizowany jest projekt.

Warto przypomnieć, że na temat badawczy, będący nieodłączną częścią projektu LGW, składają się prace informatyczne, analityczne, laboratoryjne oraz terenowe. Bez tych ostatnich realizacja pozostałych byłaby niemożliwa. Bez prac terenowych nie byłoby prac informatycznych – doskonalenia modelu CBM . Celem prac jest opracowanie modelu pozwalającego oszacować przewidywaną ilość dodatkowo pochłoniętego węgla (lub ograniczenia emisji) w wyniku działań leśników w projekcie.

 

Do pobrania:

  document Zakładanie powierzchni dendrometrycznych  i pobierania materiału organicznego w celu określenia zasobów węgla w ekosystemach leśnych  w Nadleśnictwie / Człuchów (13.79 MB) / PDF / 13.7 MB